Denisa Krásna: Október – mesiac úcty k starším

25.10.2016

Zladiť život a potreby štyroch generácií nie je jednoduché. Ani v rodine, ani v spoločnosti. Deti, vnúčatá, pravnúčatá, rodičia, prarodičia… Celý život dávame viac času tomu, kto ho práve viac potrebuje. Pri rýchlom tempe našej doby nám ho zostáva málo na počúvanie starých príbehov. Nemáme veľa trpezlivosti počúvať dobré rady od tých, ktorí podľa nás málo rozumejú nášmu dnešnému svetu. Kým sami neprejdeme z aktívneho veku do ďalšej etapy života, ťažko pochopíme požiadavky najstaršej generácie.

Práve preto sa mnohé organizácie a obce pripájajú k iniciatíve Organizácie spojených národov a október ako Mesiac úcty k starším venujú práve seniorom. Organizované stretnutia pri tejto príležitosti dávajú najavo tým skôr narodeným, že sú plnohodnotnými členmi komunity. Školákov, ktorí nacvičujú vystúpenia pre svojich starých rodičov, neučíme len básničky o jeseni a strieborných vlasoch, ale najmä úcte a obdivu k starobe.

Príjemné osobné stretnutia a návštevy v októbri uskutočnili i členky nášho klubu Marína. A kým ony chceli obdarovať drobnou pozornosťou starkých, samé odchádzali obdarované. Z chvíľ nad starými fotografiami im ostali úžasné pocity. Koľko príbehov sa vojde do jedného života! Koľko lásky a radosti, bolesti a krížov, vie uniesť jeden človek. Aký kontrast to tvorí oproti mladým a silným ľuďom, ktorí si zúfajú pri prvej prekážke. A to čo sa javí ako skromnosť, keď starkí nepoznajú a nepotrebujú mnohé pre nás dôležité veci, je ich múdrosť rokov rozoznať dôležité od nepotrebného. Je povzbudzujúce vidieť, že žiaden vek nie je prekážkou zaujímať sa o politiku. I seniori sa chcú podieľať na spravovaní štátu a obce, ktoré pomáhali budovať. Dnes už aj s pocitom zodpovednosti o budúcnosť svojich detí, vnúčat a pravnúčat. Počúvajúc zážitky zo starých čias, človek musí pochopiť v čom je bohatstvo veku. Z odstupom desaťročí vedieť hodnotiť, ako udalosti a skutky tvoria križovatky života. Kto by mohol byť pre nás lepší sprievodca než ten, kto cestu pred nami už vyšliapal.

Pri úvahách o preukazovaní úcty k starším dôjdeme k téme dnešnej doby o tom, kto a koľko má dať dôchodcom. Starostlivosť o našich blízkych je však na nás. My si musíme nájsť viac času na nich, pomôcť im zostať čo najdlhšie súčasťou nášho rodinného i spoločenského života. My musíme vrátiť tretí groš. A nielen v októbri.

(Autorka je tajomníčka Klubu žien SNS Marína.)

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

23. 11. 1870 - V Smolenickej Novej Vsi sa narodil vynálezca Štefan Banič . V rokoch 1907-1920 žil v USA, kde zostrojil padák, ktorý 3. júna 1914 vyskúšal keď zoskočil zo 41-poschodového washingtonského mrakodrapu. Americké úrady mu naň pridelili patent, odkúpila ho americká armáda a úspešne bol využívaný počas 1. svetovej vojny.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC