Ján Tulis: Slovensko v srdci Európy

26.09.2016

Ako už z histórie vieme, každý ekonomický, či politický útvar v priebehu dejín si utváral a chránil centrálne územie svojej ríše, či štátu, kde bola kumulovaná podstatná časť jeho ekonomickej a politickej moci. Všeobecne povedané, mať svoje srdce, ktoré má strategický význam pre danú komunitu.

Súčasne vo svete platí, že takýmito centrami moci sú hlavné mestá jednotlivých krajín, ale zároveň treba dodať, že pri súčasnom vývoji sveta a pôsobeniu globalizácie takýmito centrálnymi útvarmi sa môžu stať plošne väčšie celky, alebo samotné štáty zoskupené v spoločenstvách národov ako je tomu v USA, ZSSR, či EÚ. Je len otázkou času a šikovnosti daného národa, ktorý žije v takto definovanom priestore, či vie tento dar náležite využiť vo svoj prospech a v prospech celku. Sama história nám ponúka nespočetné množstvo lokalít, ktoré tvorili strategické miesta, alebo územia spoločensko-ekonomických útvarov v danom čase. Tieto boli náležite využívané ako prístavy, cesty, mosty prípadne obchodné mestá, kde sa tvorila ekonomika a robila politika z čoho plynula následná prosperita.

Práve takýto dar dostalo do vienka Slovensko, že sa ocitlo geograficky v centre Európy. Naše územie je ideálnou tranzitnou krajinou sever – juh , či východ – západ. Máme výhodu v slovanskom pôvode, kde sa dorozumieme so slovansky hovoriacimi národmi a cez eurozónu sme spojovací element medzi svojráznym východom a multikultúrnym západom Európy. Nehovoriac o prírodných krásach Slovenska, či vzácnom nerastnom bohatstve v podobe pitnej vody, teplých a liečivých prameňoch alebo uránovej rudy. Navyše Slovensko ostáva baštou EÚ v udržiavaní a presadzovaní kresťanských hodnôt života za aktívnej účasti štátu, ktoré sú tak potrebné v dnešnej liberálnej Európe.

Na základe spomenutých faktov a iných predností slovenského národa, skúsme byť viac národovci, začnime systémovo rozvíjať, podporovať a budovať na tom čo sme dostali navyše, čo vlastníme a nedostatočne využívame zo svojich zdrojov. Nemôžeme od prírody očakávať milosti, našou úlohou je vziať si ich. A že je na Slovensku skutočne z čoho je zrejme každému, kto tu žije.

Stačí, ak sa prestaneme navzájom osočovať a vydierať, čím získame dostatok energie na tvorivú prácu, kde môžeme byť skutočne efektívny, každý vo svojom okolí v meste, či dedine. Verím, že aj na takýto prerod Slovensko má a vieme Európe, či svetu ponúknuť nové podnety a výzvy, ktorých nikdy nie je dosť. Úspešne sme zabojovali o najväčší počet vyrobených automobilov na obyvateľa vo svete, skúsme zabojovať o najväčšiu pridanú hodnotu na obyvateľa a to by už bola iná káva pre našu ekonomiku. Treba dodať, že je veľmi potrebné, aby sme sa navzájom podporovali a motivovali zároveň pre lepšiu budúcnosť, nakoľko každý proces je postupný a musí niekedy a niekde začať. A potom možno príde deň, kedy všetci budeme skutočne hrdí na seba a svoju vlasť v srdci Európy, bez ohľadu na to, čo kto vlastní alebo spravuje

(Autor je predseda OR SNS Bytča.)

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

23. 11. 1870 - V Smolenickej Novej Vsi sa narodil vynálezca Štefan Banič . V rokoch 1907-1920 žil v USA, kde zostrojil padák, ktorý 3. júna 1914 vyskúšal keď zoskočil zo 41-poschodového washingtonského mrakodrapu. Americké úrady mu naň pridelili patent, odkúpila ho americká armáda a úspešne bol využívaný počas 1. svetovej vojny.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC