Jaroslava Bašová: Sociálna práca v zdravotníctve

05.10.2016

Medicínsky model sociálnej práce predstavuje z hľadiska sociálnej práce teoretickú a praktickú orientáciu na zdravie človeka. Medicínsky orientovaná sociálna práca sa zaoberá všetkými aspektmi pobytu pacientov v nemocnici a ich kontaktom s rodinou i spoločnosťou. Znovuzačlenenie chorého človeka do bežného životného procesu je úlohou sociálnej práce v zdravotníctve, ktorá je neoddeliteľná súčasť liečebno-preventívnej starostlivosti a ktorá dopĺňa ošetrovateľskú a medicínsku starostlivosť tak, aby sa dosiahol všestranný, pokiaľ možno trvalý liečebný úspech.

V súčasnosti sa riešia hlavne otázky spojené s právami na kvalitnú sociálnu a zdravotnú starostlivosť, na zdravé životné prostredie, otázky kvality života ľudí chronicky a terminálne chorých, na ľudí so zdravotným postihnutím. Sociálny pracovník v zdravotníckom zariadení vykonáva najmä administratívu, vedie agendy, sociálne anamnézy, zúčastňuje sa vizít, vykonáva vyhľadávaciu činnosť, sociálne poradenstvo, intervenciu v prípade problémov terapeutické pôsobenie, usmernenie spôsobu života, sledovanie škodlivých vplyvov prostredia, spolupracuje s rodinnými príslušníkmi, zamestnávateľmi, inými subjektmi poskytujúcimi sociálnu pomoc, pracuje v teréne. Sociálna starostlivosť výrazne ovplyvňuje zdravotný stav pacienta.

Naopak zlý zdravotný stav má za následok závislosť a zvýšenú potrebu sociálnej starostlivosti. Pri dobrej spolupráci sociálneho pracovníka s chorým a jeho rodinou je možné priaznivo ovplyvniť priebeh a prognózu ochorenia. Profesionálne zameranie robí sociálneho pracovníka kompetentným a odborne spôsobilým pre poskytovanie sociálnej práce v zdravotníctve. Sociálny pracovník je rovnocenným členom odborného tímu. Sociálna práca v zdravotníctve nie je neznáma oblasť, ale málo prezentovaná.

(Autorka je okresná predsedníčka Klubu žien SNS – Marína v Považskej Bystrici.)

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

21. 11. 1916 – Zomrel rakúsky cisár, český a uhorský kráľ František Jozef I. Patril k najvýznamnejším monarchom 19. storočia, vládol 68 rokov.

21. 11. 2002 – Slovensko spolu so Slovinskom, Bulharskom, Rumunskom, Estónskom, Lotyšskom a Litvou dostalo na summite NATO v Prahe pozvanie na vstup do NATO.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC