Monika Gergeľová: Sila človeka spočíva v jeho konaní

29.08.2016

Je jednoduché závidieť, živiť v sebe hnev a tým ovplyvniť svoje konanie k iným. Poukazovať na chyby iných. Celý svoj život zamerať len na kritiku bez toho, aby som svojim konaním dokázal opak. Ľahšie je dvihnúť ruku než láskou presvedčiť. Ľahšie je prikázať ako potlačiť svoje ego. Je jednoduché konštatovať ak dôsledky sa ma netýkajú.

Sila človeka spočíva v tom keď môže svojou mocou a bohatstvom konať vo svoj prospech – ale predsa v ňom zvíťazí konanie hodné človeka. V dnešnej uponáhľanej dobe je oveľa jednoduchšie v sebe pestovať zlosť, no silou ľudskosti je hájiť dobro v pokore života. No je načase, aby sme dokázali konať srdcom a rozumom.

Osočovanie, unáhlené odsudzovanie bez pochopenia inakosti nás vedie zlou cestou. Bolo by správne uvedomiť si, že každý z nás je iný. Sú ľudia, ktorí sú slabí a nemajú odvahu vo svojom konaní využiť slobodu dostatočne. Vyhovuje im bezpečie, istota a starostlivosť. Opakom sú tí, ktorí nechcú byť viazaní a sú sebestační. V slobodnom konaní majú možnosť sebanaplnenia. Ich slobodné konanie však nesmie narúšať slobodu iných a rozosievať nadradenosť.

Výzvou konať správne má byť to, že odvážnejší a priebojnejší by sa mali tešiť, že majú príležitosť viac pomôcť slabším. Slabší nemajú mať pocit menejcennosti a hanby – majú tiež svoj obrovský duchovný i osobnostný význam pre ostatných. Nie každý remeselník si vie poradiť so všetkými úradníckymi problémami. A tak je to aj s úradníkmi, ktorí nie sú zdatní v remeselnej práci. Práve preto sa dopĺňame. Každý z nás na tomto svete ma svoje jedinečné postavenie a treba si vážiť každého kto koná slušne.

Zohrávame význam ako celok. Každý z nás je užitočný, no užitočnosť pramení z pomoci iným a pochopenia inakosti, že nie všetci máme rovnaké vlastnosti danosti. Preto sa vyhýbajme moralizovaniu, nikam nevedie, je zbytočné. Záleží vždy od nás, ako sa k iným postavíme, pochopíme ich, rozhodneme konať. V tom je sila človeka. Konania vedúce ku konfliktom v priamom prenose – toho máme dosť. Nezaujímajú nás žabomyšie vojny pred kamerou či za ňou. Priestor majú mať tí, ktorí sa neboja konať slušne, čestne, spravodlivo a zodpovedne, a obhájiť iného nie zbraňou, ale ľudskosťou.

(Autorka je podpredsedníčka Krajskej rady SNS Košice.)

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

24. 11. 1805 – V Rimavskej Sobote zomrel Peter Madáč, slovenský lekár, chemik, spisovateľ a publicista, vo funkcii stoličného lekára položil základy verejného zdravotníctva v Liptove, zároveň vypracoval návrh na školenie pôrodných babíc.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC