Posledná rozlúčka s neprofesionálnym maliarom J. Guráňom z Likavky

04.09.2017

Posledná rozlúčka s neprofesionálnym maliarom Jánom Guráňom z Likavky, ktorý zomrel po ťažkej  chorobe 29. augusta 2017, uskutočnila sa 31. augusta na tamojšom  cintoríne.Rozlúčiť sa prišla nielen rodina, a jeho blízki, ale aj množstvo priateľov, známych. Nechýbali ani predstavitelia obce Likavky, členovia evanjelického cirkevného zboru v Ružomberku, členovia občianskeho združenia  Klub UNESCO Vlkolínec, zástupcovia rôznych kultúrnych a športových organizácií z Likavky. Rozlúčiť sa prišli aj zástupcovia Okresnej rady SNS v Ružomberku spolu s jej predsedom Miroslavom Zigom.

Podľa slov M. Zigu  maliar J. Guráň bol veľmi priateľský človek, rád sa porozprával podelil sa o svoje maliarske plány. Je autorom podobizne predsedu SNS Andreja Danku. Niektorí naši poslanci v Národnej rade SR vlastnia jeho obrazy, ktoré im daroval umelec.

J. Guráň narodil sa sa 17. novembra 1960 v Ružomberku. O svojom detstve a živote napísal na  internetovej stránke http://www.guran.sk „Detstvo som prežil najskôr v Liptovskej Štiavnici a potom v Likavke, kde som aj navštevoval Základnú školu. Už od útleho detstva som sa venoval maľovaniu, modelovaniu a svojimi malými dielkami, už vtedy som získal nejedno ocenenie. V rokoch 1971 – 1977 som navštevoval Ľudovú školu umenia. Mojím učiteľom kresby a maľby bol významný reštaurátor diel Majstra Pavla z Levoče – Juraj Maták. Modelovaniu ma priúčala Katarína Zajacová a akad. maliar Ján Kudlička. Od roku 1976 -1980 som študoval na Strednej priemyselnej škole stavebnej. Začiatkom 80. rokov som sa zoznámil s prof. Kornelom Smržíkom a bol som spoluorganizátorom tvorivých stretnutí v krajine pri Oravskej

Za moje prvé úspechy môžem považovať roky, keď som bol na vojenskej službe, kedy som začal maľovať na keramické taniere a dostal som ocenenie za najkrajšie olejomaľby. Neskôr som sa dostal k maľbe na plátno a maľoval som aj na steny.

Na začiatku som tvoril maľbu na tanieroch, flašiach a rôzne malé miniatúry s motívami kvetov, zátiší a portrétov pre kamarátov. Moje maľované miniatúry zdobia nejednu domácnosť. Počas výstavby sídliska Tvrdošín – Medvedzie som sa zoznámil s akad. maliarkou Máriou Medveckou. Viac krát ma pozvala do svojho rozľahlého a presvetleného ateliéra..”

V posledných rokoch J. Guráň venoval sa svojej milovanej záľube – stvárňoval olejomaľbu na plátne, kde predstavoval krajinky a architektúru Liptova. Jeho obľúbeným motívom boli monumentálne Školské schody v Ružomberku s balustrádou a dominantným kostolom sv. Andreja.

Dotĺklo srdce Jána Gúráň, ktorého priatelia oslovovali Janko. Jeho dielo nám ho bude vždy pripomínať. Nezabudneme ani na jeho pochúťku „likavské meteníky“,  ktoré mal vždy pripravené pre svojich hostí na každej akcii, kde maľoval.

Česť jeho pamiatke.

DSC_0836