ŠPÚ prispeje ÚPN pri spracovávaní histórie najmä metodickým usmernením

13.03.2017

Riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Ľudovít Hajduk rokoval s predsedom Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrejom Krajňákom o možnostiach ďalšej spolupráce, vrátane zastúpenia odborníkov z ÚPN v predmetových komisiách ŠPÚ. Obidve inštitúcie spája presvedčenie, že viesť k skvalitneniu výchovno-vzdelávacieho procesu spoznávania objektívnych faktov z obdobia kontroverzných období slovenskej histórie, je dôležitou podmienkou vysporiadania sa s prejavmi extrémizmu. Úlohou ŠPÚ bude predovšetkým metodické usmerňovanie pri spracovávaní dobových materiálov ÚPN z obdobia rokov 1939 – 1945 a z obdobia historických medzníkov rokov 1945 – 1989 pre potreby učiteľov a škôl. Zástupcovia inštitúcií sa na potrebe efektívnej spolupráce zhodli aj preto, že v školských učebniciach nie je dostatok informácií o niektorých udalostiach z novodobej histórie Slovenska.

„Zámerom obidvoch inštitúcií je osveta v školách v zmysle efektívnej prevencie, ktorá má zamedziť vzniku extrémizmu. ÚPN má k dispozícii množstvo spracovaných textov k udalostiam, pamätným miestam a pamätným dňom v knižných publikáciách, v letákoch, na CD nosičoch, filmoch. Našou úlohou je pomôcť ich spracovať do podoby metodických listov k jednotlivým témam, ktoré zverejníme na Metodickom portáli ŠPÚ, aby sa aj učitelia ľahšie zhostili tejto problematiky pri jej vysvetľovaní žiakom,“ uviedol riaditeľ Ľ. Hajduk.

ÚPN sa v spracovaných materiáloch venuje napríklad témam, ako je holocaust alebo Spravodlivý medzi národmi. Z problematiky, spojenej s komunistickým režimom, je spracovaná téma gulagov, deportácií do ZSSR, likvidácia kláštorov, úteky cez hranice, Akcia B, sviečková manifestácia v roku 1987, november 1989 a ďalšie.

„Našli sme veľa spoločných prienikov. Zhodli sme sa v tom, že s históriou sa treba vyrovnávať aj cez konkrétne príbehy v jednotlivých regiónoch, ÚPN má v tomto zmysle pripravenú Oral History. Hovorili sme spolu o návrhu na spoluprácu ŠPÚ a ÚPN s Ústavom pre štúdium totalitných režimov v Čechách pri tvorbe metodických a didaktických materiálov pre učiteľov a tiež pri príprave osláv vzniku 1.Československej republiky v roku 1918. Najbližším spoločným podujatím bude májová konferencia venovanej fašizmu a komunizmu, ktorú pripravuje ÚPN v Bratislave,“ uzavrel riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Ľudovít Hajduk.

unnamed (1)

unnamed (2)

unnamed (3)

unnamed

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

11. 12. 1903 – V Prahe zomrel Martin Hattala, jazykovedec, profesor českej univerzity v Prahe, autor diela Krátka mluvnica slovenská, normatívnej príručky spisovnej slovenčiny.

11. 12. 1975 – V Bratislave otvorili novú výškovú budovu Slovenskej televízie v Mlynskej doline.

KALENDÁR PODUJATÍ
december 2017
P U S Š P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031