Jaroslav Paška: Slovenská národná strana je znepokojená nedôslednosťou slovenskej reprezentácie pri posudzovaní komplexnosti a rizík obstarávaných vakcín proti COVID-19.

Preteky farmaceutických firiem o miliardové zisky z predaja pripravovaných vakcín proti koronavírusu SARS-CoV-2 idú pomaly do finále. Viaceré spoločnosti už dokončujú klinické štúdie svojich produktov, oznamujú skvelé výsledky, vysokú účinnosť, dobrú cenu. Zamlčiavajú pritom nedostatky a nejasnosti z testovania, očakávateľné komplikácie z produkčného a realizačného procesu, či riziká možných sprievodných zdravotných problémov. Odmietajú znášať odškodnenie prípadných vakcínou vyvolaných poškodení zdravia…
Minister Krajčí už verejnosti oznámil, že Slovenská republika má cez obstarávanie EÚ zakontrahovaných 2,44 milióna vakcín proti COVID-19, od amerického koncernu Pfizer. Pochválil sa „dobrou cenou“, či deklarovanou „vysokou účinnosťou“ vakcíny na úrovni 90%. Pán minister sa ale nezmienil o viacerých nezodpovedaných kľúčových otázkach, Covid-19 vakcíny od tandemu Pfizer/BioNTech.
- Aká bezpečná je ich vakcína?
No, aj keď výrobcovia uvádzajú, že: „Zatiaľ nevznikli žiadne vážne obavy o bezpečnosť“ a oni budú aj naďalej zhromažďovať údaje…, profesor medicíny na University of East Anglia, Paul Hunter, dňa 10. 11. 2020 v The Guardian, upozornil na to, že ide o úplne novú konštrukciu vakcíny, doposiaľ u ľudí komerčne nepoužitú. Vakcínu opierajúcu sa o technológiu aplikácie, vloženia genetického kódu vírusu mRNA priamo do ľudského organizmu. Preto sa domnieva, že z krátkodobého testovania nie je možné jednoznačne vylúčiť následné doposiaľ neznáme alergické reakcie.
- Ako dlho trvá ochrana?
Výrobca síce uvádza, že miera 90% účinnosti vakcíny bola dosiahnutá sedem dní po druhej dávke základného očkovania, t.j. mesiac od podania prvej dávky. Na to, ako dlho však účinná ochrana vakcíny potrvá, spoločnosť Pfizer odpovedať nevie. Bude k tomu totiž potrebné urobiť ďalšie štúdie, na overenie úrovní oboch typov imunitných reakcií (protilátok a T buniek), ako aj rizík opakovanej expozície.
- Prečo vakcína u 10% ľudí nefunguje?
Vakcína prirodzene môže pôsobiť na rôznych ľudí odlišne. V populácii často býva u rozličných skupín populácie rozdielna miera imunitnej odozvy. Je možné, že to napr. boli prevažne starší ľudia, či občania z iného rasového prostredia a pod. Odpoveď však zatiaľ výrobca nemá. Ak by ale niektoré skupiny na túto vakcínu dobre nereagovali, tak je to výrobca povinný v rámci svojich štúdií vyhodnotiť a o tejto skutočnosti verejnosť aj medicínsku komunitu informovať skôr, ako bude produkt distribuovaný.
- Bráni vakcína prenosu nákazy?
Spoločnosť Pfizer uvádza, že to skúma v práve prebiehajúcej štúdii, potrebné údaje však zatiaľ neboli zverejnené. Z dostupných informácií sa zdá, že vakcína zastaví klinickú symptomatickú infekciu, existuje však nejasnosť ohľadom infekcie asymptomatickej. Z informácií o pôsobení vakcíny nie je jasné ani to, či pri asymptomatickom ochorení neostáva rizikový potenciál ďalšieho prenosu infekcie.
- No a napokon, ako má rezort domyslenú realizáciu distribúcie a očkovania?
Koncern Pfizer vyžaduje, aby jeho vakcína bola prepravovaná, aj skladovaná pri teplote minimálne -70°C. Pri nezachovaní chladového reťazca výrobca negarantuje účinnosť a bezpečnosť vakcíny.
Je preto namieste otázka, či má pán minister Krajčí vôbec predstavu o tom, ako pri dodržaní stálej teploty najmenej -70°C technickým vybavením svojho rezortu dokáže zabezpečiť rozvoz, uskladnenie a doručovanie drahej americkej vakcíny z veľkoskladov, až do ambulancií očkujúcich lekárov?
Potom, ako predseda vlády chaotickým hurá systémom, pod dohľadom armády, nasilu nahnal vyše tri milióny zdravých občanov SR na zbytočné plošné testovanie absolútne nevhodnými testami, len aby sa presvedčil o tom, čo mal vedieť z už vykonávaných PCR testov, a až potom nám láskavo dovolil chodiť do práce, či do obchodu, má Slovenská národná strana vážne obavy, že vláda SR, ani rezort zdravotníctva nie sú spôsobilí rozumne vyhodnotiť ponuky farmaceutických firiem, ani kvalitu a bezpečnosť ich vakcín.
Preto Slovenská národná strana považuje za potrebné upozorniť, aby štát svojimi autoritárskymi zásahmi neobmedzoval občanom výber z dostupných typov vakcín proti vírusu SARS-CoV-2, vytvorených či už klasicky na báze inaktivovaného, mŕtveho vírusu (francúzska Valneva, čínsky Sinovac), alebo na báze vírusových vektorov (Britská Oxford University + AstraZeneca, Americká Janssen Pharmaceuticals), či proteínových adjuvans (Americký Novavax), ale aj na báze nukleových kyselín DNA/RNA (Americká Moderna, i Pfizer/BioNTech). Susedné Maďarsko dokonca otvára cestu pre svojich občanov aj k ruskej vakcíne Sputnik V, či vakcíne EpiVakKorona, uvedeným do praxe bez ukončenej III. fázy klinického testovania.
Výber dokončovaných vakcín je veľký, treba sa len kvalifikovane pozrieť na ich parametre, dostupnosť a ceny. Akákoľvek štátom povolená vakcína ale musí byť predovšetkým bezpečná a pred očkovaním populácie riadne klinicky otestovaná. Občanom potom musí ostať plné právo rozhodnúť sa o tom, či a akou vakcínou si budú chrániť svoje zdravie pred hrozbou poškodenia zdravia ochorením Covid-19.