Slovenská národná strana skvalitňuje pravidlá komunikácie a vzdelávania nepočujúcich

Slovenská republika bola v roku 1995 v poradí treťou krajinou sveta, ktorá na podnet poslanca SNS, Jaroslava Pašku, legislatívne upravila vzdelávanie v posunkovej reči nepočujúcich samostatným zákonom. Civilizovaný svet nám v tom čase za túto legislatívnu normu vyjadroval široké uznanie.
„Teraz, po 22 rokoch platnosti uvedeného zákona pripravili poslanci SNS jeho aktualizáciu, zohľadňujúcu spoločenský, odborný, pedagogický a lingvistický vývoj v oblasti komunikácie a vzdelávania nepočujúcich. Tým sa Slovenská republika opäť zaradila medzi krajiny sveta zodpovedne napomáhajúc, rozvíjať právo menšiny svojich nepočujúcich občanov na špecifické spôsoby komunikácie, aj plnohodnotné vzdelávanie sa v ich formách posunkovej reči,“ zdôraznil predseda SNS Andrej Danko.
V niektorých triedach špeciálnych škôl nepočujúce deti boli zamiešané medzi deti s mentálnym postihom, viacnásobnými poruchami, autizmom, či narušeným správaním a boli vzdelávané pedagógom núteným pracovať súčasne viacerými metódami (neraz aj neovládajúcim posunkovanie). SNS tak reagovala na situáciu pretrvávajúcim volaním nepočujúcej komunity po rešpektovaní ich práv v oblasti vzdelávania, pri ktorom má posunková reč, ako ich prvotný (materinský) komunikačný prostriedok, nezastupiteľnú úlohu.
„Všetci pedagógovia pracujúci s nepočujúcimi deťmi by mali čo najlepšie ovládať posunkovú reč v jej na Slovensku definovaných podobách (slovenský posunkový jazyk a posunkovaná slovenčina). Samotná organizácia výuky v triedach, či pracovných skupinách by sa už mala vyhnúť vytváraniu takých pracovných kolektívov, v ktorých nie je možné nepočujúcim deťom zabezpečiť kvalitný a nerušený vzdelávací proces.“ vysvetlil prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška.
Slovenská národná strana si uvedomuje, že zdravotné postihnutia veľmi často výrazne sťažujú možnosti začlenenia sa týchto osôb do plnohodnotného spoločenského i pracovného života. Váži si našich spoluobčanov, ktorým osud nadelil rôzne trápenia a je pripravená aj naďalej v rámci svojich možností vytvárať pre nich čo najlepšie podmienky a pokračovaním vo vylepšovaní legislatívy im pomáhať pri prekonávaní barier a prekážok, s ktorými sa v každodennom živote často stretávajú.