Andrej Danko: Víťazstvo našich dobrovoľníkov prehĺbilo národné povedomie

22.09.2016

Cením si obdivuhodná odvahu slovenských dobrovoľníkov, ktorí obetovali svoje vlastné životy v mene slobody a práva na sebaurčenie národa. Bojovali v mene tradičných európskych hodnôt. Povedal to predseda NR SR a predseda SNS vo štvrtok 22. septembra 2016 v Brezovej pod Bradlom pri príležitosti osláv Dňa Ozbrojených síl Slovenskej republiky.

Deň Ozbrojených síl SR – za účasti ministra obrany Petra Gajdoša (nominant SNS) – sa konal na počesť víťazného bojového úspechu slovenských dobrovoľníkov v roku 1848 v Brezovej pod Bradlom. Dobrovoľnícky zbor prekročil moravsko-slovenské hranice 18. septembra 1848 a podvečer dorazil do Myjavy. Jadro výpravy sa potom 21. septembra presunulo do Brezovej pod Bradlom (okres Myjava). Na druhý deň, 22. septembra, v okolí mesta dobrovoľníci zviedli víťazný boj s dvoma švadrónami cisárskych kyrysníkov a dvoma stotinami (roty) pešiakov, plniacich príkazy peštianskej vlády.

,,Naši dobrovoľníci v tento deň v roku 1848 zvíťazili v bitke s cisárskymi jednotkami pri Brezovej pod Bradlom. Aj toto víťazstvo prehĺbilo národné povedomie a revolučné cítenie nášho národa“, zdôraznil Andrej Danko. Ako dodal, súčasná generácia má šťastie, že žije v slobodnom štáte, za ktorý však museli bojovať naši predkovia. Napriek významu revolučného roku 1848 však musel obhajovať, aby mohli v NR SR pri symboloch štátu stáť vojaci v historických uniformách z toho obdobia. ,,Ubezpečujem vás, že urobím všetko pre to, aby slovenská armáda mala plnohodnotné podmienky a zároveň, aby naša národná identita a suverenita, hlas Slovenska zostali zachované. Lepšie sa mi zotrváva v takejto pozícii, keď za sebou cítim silu takú, ako je aj ozbrojený zbor, akou je armáda Slovenskej republiky,” povedal Andrej Danko.

Podľa ministra obrany sloboda nebola, nie je ani nebude zadarmo ani samozrejmosťou. ,,Rezort obrany si ctí tradície, preto sa konajú oslavy v Brezovej pod Bradlom, kam jednoznačne patria ako pocta bojom slovenských dobrovoľníkov. Príslušníkov OS povzbudil do ďalšej práce,” povedal Peter Gajdoš a vyslovil presvedčenie, že príslušníci ju robia čo najlepšie, s jasným cieľom v prospech občanov Slovenska. Aj preto armáda podľa ministra dlhodobo patrí k najdôveryhodnejším štátnym inštitúciám. “V zahraničí počúvam len pochvalné slová. Veď doteraz sa na troch kontinentoch v misiách vystriedalo 17.000 slovenských vojakov,” dodal Gajdoš.

Ocenil, že dnes sa na slávnostnom nástupe zúčastňujú aj prví dobrovoľní vojaci, ktorí absolvujú výcvik so zanietením i napriek menšiemu finančnému ohodnoteniu. S prejavom vystúpila aj primátorka Brezovej pod Bradlom Eva Ušiaková. Brigádny generál Emil Boček z Československej obce legionárskej ocenil, že spolupráca slovenskej a českej armády pretrváva.

Na oslavách sa zúčastnil aj podpredseda SNS a predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko. Súčasťou osláv bol aj Pietny akt kladenia vencov k Pamätníku Hurbanovských bojov a prehliadka nastúpených jednotiek. defilovali jednotky ozbrojených síl a uskutočnil sa aj prelet vojenských lietadiel.

-kh-, TASR, NR SR, MO SR

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

23. 11. 1870 - V Smolenickej Novej Vsi sa narodil vynálezca Štefan Banič . V rokoch 1907-1920 žil v USA, kde zostrojil padák, ktorý 3. júna 1914 vyskúšal keď zoskočil zo 41-poschodového washingtonského mrakodrapu. Americké úrady mu naň pridelili patent, odkúpila ho americká armáda a úspešne bol využívaný počas 1. svetovej vojny.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC