Štefan Zelník: Úsporné opatrenia môžu spraviť v zdravotníctve poriadok

05.08.2016

Nie je tajomstvom, že slovenské zdravotníctvo je zadlžené. Je však možné, že sa stalo takmer normálne, aby sa nemocnice v takmer pravidelnom období oddlžovali a stále sa nedokážu zbaviť dlhov, ale naopak ich vytvárajú? Kde je príčina?

Príčinou stavu a dlhu v rezorte takmer 550 miliónov, ktorý neustále každý mesiac narastá, je zlá legislatíva. Dlh v zdravotníctve vzrástol medziročne o takmer 120 miliónov eur. Národná rada SR na návrh ministerstva zdravotníctva schválila platovú úpravu (zdravotníci si zaslúžili lepšie ohodnotenie), ale pri schvaľovaní rozpočtu sa to neodrazilo. Mzdy nie sú kryté zdrojmi. Čo mali robiť jednotliví riaditelia? Museli vyplatiť zákonom garantovanú mzdu a nezostalo im na úhradou platieb do sociálnej poisťovne, iní prestali platiť dodávateľom liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu atď.

Zdravotníctvo je podfinancované, no ide aj o únik financií zo systému. Napriek tomu, že financií je málo, niektorí „nezodpovední“ nakúpili predraženú techniku či služby. Dá sa tomu účinne zabrániť odborne pripravenou legislatívou. Trestnoprávna zodpovednosť s náhradou škody môže byť jedným z účinných prostriedkov proti narastajúcej a čoraz sofistikovanejšej ekonomickej kriminalite. Ministerstvo zdravotníctva malo zabezpečiť zverejnenie cenníkov prístrojovej techniky, aby sa nestalo, že aj napriek elektronickej aukcii sa nakúpi predražená technika.

Poriadok by iste priniesli viaceré opatrenia . Je nevyhnutné prehodnotiť minimálnu sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti od praktických lekárov, špecialistov, až po lôžkové zdravotnícke zariadenia. Je potrebné zadefinovať jednotlivé typy zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti. V minulosti to boli nemocnice tzv. I , II, a III. typu, kde sa poskytovala zdravotná starostlivosť od základných jednoduchších výkonov až po zložité a vysokošpecializované pracoviská so zreteľom na dostupnosť a najmä odbornosť. Zaviesť urýchlene do praxe elektronizáciu (eHelth) a platbu DRG (ako platbu zohľadňujúcu objektívne náklady na diagnostiku a liečbu pacienta), transparentné obstarávanie tovarov a služieb, odstránenie korupcie.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

22. 11. 1939 – Predstavitelia slovenského exilu po nezhodách s Čs. národným výborom založili SNR v Paríži na čele s Milanom Hodžom.

22. 11. 2001 – Vláda SR schválila prelety lietadiel, zapojených do operácie NATO v Afganistane, nad územím SR.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC