Rezort MO SR skladovaním použitých testov na Covid porušuje niekoľko zákonov

Nebezpečný biologický odpad pochádzajúci z prvej, ale aj ďalších vĺn celoplošného testovania, nie je možné uskladňovať ako bežný odpad len tak niekde na skládke. A už vôbec nie v opustenom vojenskom objekte Mokraď. Je to mimoriadne vážny a citlivý problém keďže ide o infekčný zdravotnícky odpad. Na jeho likvidáciu sa vzťahuje vyhláška MZ SR č. 553/2007 Z. z., ktorá v paragrafe § 9 hovorí, že „biologicky kontaminovaný odpad sa skladuje vo vyhradenom priestore najviac sedem dní, v priestore vybavenom chladiacim zariadením najviac 14 dní a musí byť o tom vedený záznam. Takýto odpad sa môže skladovať aj v chladiacich zariadeniach, ale také u nás nemáme. Úrad verejného zdravotníctva na svojej webovej stránke jasne hovorí, čo s odpadom použitých testov na Covid. Nehovoriac o rizikách pozitívnych testov.
Je tiež jasné, že zdravotnícky biologický odpad nerieši ministerstvo životného prostredia, ale ministerstvo zdravotníctva. Každý nebezpečný odpad má svoje podmienky uskladňovania na základe svojich vlastností a každý druh odpadu rieši konkrétny právny predpis, v tomto prípade vyhláška MZ SR č. 553/2007 Z. z. To, že spomínaný nebezpečný odpad nie je skladovaný podľa predpisov vedia v armáde a vedia to aj samotní aktéri testovania. Pri manipulácii s odpadom a pri jeho skladovaní neboli použité tzv. „clinic boxy“, aké sa využívajú v zdravotníckych zariadeniach a iných inštitúciách. Namiesto boxov použili iba obyčajné vrecia na odpad, ktoré sa dajú kúpiť v každom obchode.
Odpad sa ale má skladovať podľa predpisov, a nie voľne uložený niekde v hangári, aj keď je to v zabezpečenom objekte. Reakcie ministra obrany, že všetko je v poriadku, a že sa vlastne nič nedeje, nie sú namieste. S materiálom sa bude opakovane manipulovať, bude sa prenášať z terajšieho zberného miesta do spaľovne. Práve to budí veľké obavy. Nikto nedokáže zaručiť, či sa pri tom niektoré vrece neroztrhne, odpad sa nevysype a nedostane opäť do kontaktu s ľuďmi. Vidíme v tom obrovské nebezpečenstvo a obrovskú ľahostajnosť zodpovedných.
Samozrejme, nikto takúto situáciu nepredpokladal. Ale keď už vláda riešila masívne testovanie, nemyslieť na likvidáciu odpadu a s ním súvisiacu logistiku je amatérska chyba a všeobecné ohrozenie. Tú prvú logistickú kapitolu súvisiacu s pracovníkmi a technickým zabezpečením testovania, armáda a samosprávy zvládli. Rovnako dôležitá je však aj likvidácia kontaminovaného materiálu, čo sa už do vládnej logistiky akosi nezmestilo. Podceniť tento problém v praxi znamená, že na to môžeme o niekoľko týždňov škaredo doplatiť. SNS dôrazne vyzýva prezidentku Slovenskej republiky pani Čaputovú, aby sa tejto vojenskej skládke nebezpečného odpadu bezodkladne venovala tak, ako to urobila v Pezinku.