V roku 1999 rozhodla vláda Mikuláša Dzurindu o dvoch zásadných veciach.

Napriek tomu, že sme boli v rokoch 1998 až 2000 sebestační vo výrobe elektrickej energie, rozhodla vláda o predčasnom odstavení dvoch blokoch jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach, ešte pred uplynutím ich doby technickej životnosti. Tým rozhodla o nutnosti dovážať na Slovensko elektrickú energiu zo zahraničia. Veľa hovorí tiež skutočnosť, že hoci Slovensko v tom čase ešte nebolo členom NATO, odsúhlasil pán premiér Dzurinda využívanie nášho vzdušného priestoru pre lietadlá NATO na bombardovanie Juhoslávie.
Následne počas vlády pána premiéra Dzurindu bol v roku 2005 predaný podiel 66 % akcií slovenských elektrární za 840 miliónov eur v zahraničí. Smiešna suma a katastrofálne následky. V súčasnosti, napriek tomu, že Ukrajina nie je členom NATO, ani Európskej únie, sme vysoko angažovaní vo vojne na jej území, na strane USA. Dokonca sa pýšime tým, že najväčší objem striel v roku 2024 dodá zo všetkých štátov EÚ Ukrajine práve Slovenská republika. Biznis oligarchov je dôležitejší ako elektrická energia pre rodiny, domácnosti, školy a firmy na našom území.
Jadrové palivo do Mochoviec samozrejme ďalej kupujeme v Rusku, ako keby sa nechumelilo. Rovnako tam vyvážame odpad v podobe vyhoreného jadrového paliva. A teraz to najzaujímavejšie. V jednom vreci s tzv. Demokratmi, Modrými a inými, sa nachádzajú naši slávni liberáli. Dnes sa hádajú, páni ministri hospodárstva, bývalej rozpadnutej koalície a navzájom sa obviňujú, kto z nich spôsobil neistotu pre vysoké ceny plynu a elektrickej energie.
Nejaký šalamún z liberálno-demokratických špičiek totiž vopred predá produkciu Mochoviec za lacnú cenu do zahraničia a Slovenská republika deficitnú energiu kupuje naspäť za mnohonásobne vyššie sumy. Napriek pôvodným záväzkom, výkon tretieho bloku Mochoviec je iba na 55 %. To tiež vypovedá o stave riadenia životne dôležitých funkcií tohto štátu. Na záver jedna poznámka. Súčasťou predvstupového „biznisu“ bolo ubezpečenie zo strany EÚ, že energetické potreby Slovenská republika môže riešiť individuálne mimo Európskej komisie. Platí toto ubezpečenie aj dnes, keď sme zaviazaný konať v poslušnom stáde silnejších štátov? Týka sa to aj plynu a to je otázka nabudúce. Zdenko Čambal, podpredseda SNS