Andrej Danko: Únia by si mala viac všímať balkánske štáty

Slavkovský formát je dobrým mostíkom, ktorý pomáha prekonať problémy týchto štátov. Ďalším dôležitým formátom je zoskupenie Vyšehradskej štvorky. „Vo formáte S3 sa diskutuje aj s členskými štátmi ako je Chorvátsko alebo s tými, ktoré do Európskej únie môžu vstúpiť ako Čierna Hora a Srbsko,“ povedal po stretnutí štátov tohto formátu predseda slovenského parlamentu Andrej Danko. „Dospeli sme k jednotnému postupu a postoju v oblastiach ako ochrana digitálneho priestoru. Dôležitá je aj výmena informácií medzi národnými parlamentami. Dnes je zarážajúce, že nikto nevie z Únie povedať, kedy sa môže stať Srbsko alebo Čierna Hora členskými štátmi EÚ. Únia stratila napríklad veľa rokov s otázkou Brexitu. Ďalším problémom sú politické sily, ktoré neriešia dôležité témy v Únii, ale ju skôr napádajú. Také obdobné sily máme aj na Slovensku,“ dodal.
Balkán bol vždy strategickým územím pre Európu. Ak aj na tomto území vznikali konflikty, tak sa prenášali do Európy. „Balkán je preto prirodzenou hranicou Európy, a je potrebné zabezpečiť ochranu Únie práve na tomto území. Kríza Únie je preto, lebo nie sú definované spoločné hodnoty a princípy. Jeden z dôvodov, prečo Srbsko nie je stále členským štátom, tak je korupcia alebo konflikt s Kosovom, pričom je to ich bilaterálnym problémom. Srbsko je nám historicky bližšie a je potrebné ho podržať,“ vysvetlil šéf strany SNS Andrej Danko.
Slovenský parlament sa netají tým, že veľa zákonov prijal po vzore štátov Slavkovského formátu. „Predtým než sa príjme nejaký legislatívny zákon, tak sa často pozriem, ako tému či problém riešia Rakúšania alebo Česi. Nikdy som sa tým netajil, že som sa u nich inšpiroval. Formát S3 spája história, tak prečo by sme si od nich nemali zobrať príklad v oblastiach, v ktorých sú lepší a úspešní,“ povedal predseda parlamentu a SNS Andrej Danko.